| Available Finishes |
| Plywood |
| Chipboard |
| Available Sizes |
| 1830 x 610 x 18mm |
18 - Any horizontal and non-structural building work, Internal Decking,
Top quality chipboard is a cost effective alternative for flooring boards as well as providing a solution for a vast array of builders demands.
Features
- EN19836,EN324-2 Class 2, E1, DoP No. CMPLY-9-18-39
- Engineered wooden sheets. Ideal for flooring, roofing, walls and hoardings. Also ideal for painting.
- Sanded surface for a smooth finish
- Can be used for shelving, boxing in, fascia's and soffits, van and trailer linings, benches, shelving and concrete formwork.
- When used externally apply treating with an appropriate treatment
- Uses include general purpose joinery
- Made from graded wood particles glued and formed into layered mats. Panel can be trimmed and sanded to precise shapes.
| Additional Info: |
| Product Code | PLY39 |
| Product Type | Sheet Material |
| Material | Plywood |
| Length | 1830mm |
| Width | 610mm |
| Thickness | 18mm |
| Internal or External Use | Designed to resist warping and bending |
| Compatible with the following ranges | PLYWOOD |
| Product Code | CPB08 |
| Product Type | Sheet Material |
| Material | Chipboard |
| Length | 1830mm |
| Width | 610mm |
| Thickness | 18mm |
| Compatible with the following ranges | CHIPBOARD |
Please swipe accross to see full table.